GRAND PRIX OF

LITHUANIA

Kaunas

June 29th & 30th
Saturday, June 29th

11:00 – Free practice
15:00 – Q1, Q2, Q3

Sunday, June 30th

11:00 – Practice repechage
12:00 – Warm-up for top 15
13:00 – Repechage race
14:45 – Parade lap F2
15:00 – Grand Prix F2

Results

Race
Repechage
Warm Up - Race
Warm Up - Repechage
Qualifying Report
Free Practice - Group B
Free Practice - Group A
Entry List
POSIT NUM DRIVER BOAT NAT LAPS TIME RACE POINTS
1 35 Rashed Al Qemzi DAC UAE 45 00:47:23:20 20
2 54 Daniel Segenmark DAC SWE 45 00:47:28:20 15
3 17 Ferdinand Zandbergen BaBa NL 45 00:47:33:17 12
4 8 Brent Dillard Moore USA 45 00:47:37:08 9
5 3 Owen Jelf BaBa GBR 45 00:47:40:92 7
6 6 Ola Pettersson BaBa SWE 45 00:47:41:33 5
7 45 Duarte Benavente Moore POR 45 00:47:43:08 4
8 20 Konstantin Ustinov DAC RUS 45 00:47:45:20 3
9 77 Tobias Munthe-Kaas BaBa NOR 44(a) 00:47:20:74 2
10 71 Nikita Lijcs ASV LAT 44 00:47:48:58 1
11 2 Johan Österberg Molgaard SWE 43 00:47:53:08 0
12 51 Uvis Slakteris Molgaard LAT 43 00:47:55:89 0
13 44 Philippe Tourre Moore FRA 43 00:48:00:77 0
14 10 Oskar Samuelsson Molgaard SWE 42(a) 00:47:37:89 0
15 37 Héctor Sanz DAC SPA 42 00:48:07:55 0
16 9 Mette Bjerknæs Moore NOR 41(b) 00:47:54:83 0
17 27 Mansoor Al Mansoori Victory UAE 40 00:47:29:45 0
18 19 Stefan Hagin Molgaard GER 36 00:36:38:61 0
19 36 Rashed Al Tayer DAC UAE 36 00:36:43:83 0
20 5 Rupert Temper DAC AT 34 00:38:35:33 0

Legend: ; (a) Dislodged one buoy, one lap penalty; (b) Dislodged two buoys, two lap penalty

POSIT NUM DRIVER BOAT NAT LAPS TIME RACE
1 5 Rupert Temper DAC AT 18 00:15:49:37
2 8 Brent Dillard Moore USA 18 00:15:50:50
3 9 Mette Bjerknæs Moore NOR 18 00:15:54:69
4 20 Konstantin Ustinov DAC RUS 18 00:15:59:09
5 37 Héctor Sanz DAC SPA 18 00:16:09:87
6 96 Nick Bisterfeld DAC GER 18 00:16:28:56
7 41 Edgaras Riabko DAC LT 18 00:16:30:97
8 11 Bimba Sjöholm Molgaard SWE 2 DNF
9 4 Ahmad Al Fahim Victory UAE 0 DNS
10 12 Mike Szymura BaBa GER 0 DNS
POSIT NUM DRIVER NAT BOAT LAPS BEST LAP AT SPEED Km/h
1 35 Rashed Al Qemzi UAE DAC 17 00:47:88 17 150,4
2 19 Stefan Hagin GER Molgaard 9 00:48:22 3 149,3
3 77 Tobias Munthe-Kaas NOR BaBa 19 00:48:28 10 149,1
4 44 Philippe Tourre FRA Moore 16 00:48:59 16 148,2
5 27 Mansoor Al Mansoori UAE Victory 23 00:48:62 22 148,1
6 71 Nikita Lijcs LAT ASV 22 00:49:19 12 146,4
7 36 Rashed Al Tayer UAE DAC 12 00:49:62 7 145,1
8 51 Uvis Slakteris LAT Molgaard 34 00:49:65 34 145,0
9 54 Daniel Segenmark SWE DAC 17 00:49:66 12 145,0
10 3 Owen Jelf GBR BaBa 11 00:49:91 10 144,3
11 17 Ferdinand Zandbergen NL BaBa 12 00:49:97 7 144,1
12 45 Duarte Benavente POR Moore 6 00:50:31 2 143,1
13 10 Oskar Samuelsson SWE Molgaard 19 00:50:56 11 142,4
14 2 Johan Österberg SWE Molgaard 8 00:52:59 2 136,9
15 6 Ola Pettersson SWE BaBa 0 00:00:00 0 0,0
POSIT NUM DRIVER NAT BOAT LAPS BEST LAP AT SPEED Km/h
1 8 Brent Dillard USA Moore 16 00:47:81 7 150,6
2 11 Bimba Sjöholm SWE Molgaard 16 00:48:44 10 148,6
3 5 Rupert Temper AT DAC 14 00:49:37 6 145,8
4 20 Konstantin Ustinov RUS DAC 14 00:49:75 9 144,7
5 37 Héctor Sanz SPA DAC 29 00:50:03 28 143,9
6 96 Nick Bisterfeld GER DAC 18 00:50:09 3 143,7
7 4 Ahmad Al Fahim UAE Victory 11 00:50:28 8 143,2
8 9 Mette Bjerknæs NOR Moore 5 00:50:62 4 142,2
9 41 Edgaras Riabko LT DAC 5 00:53:47 3 134,7
10 12 Mike Szymura GER BaBa 0 00:00:00 0 0,0
POSIT NUM DRIVER NAT BOAT LAPS BEST LAP SESSION
1 35 Rashed Al Qemzi UAE DAC 2 00:45:46 3
2 77 Tobias Munthe-Kaas NOR BaBa 3 00:45:72 3
3 19 Stefan Hagin GER Molgaard 3 00:45:87 3
4 71 Nikita Lijcs LAT ASV 3 00:46:62 3
5 17 Ferdinand Zandbergen NL BaBa 3 00:46:75 3
6 54 Daniel Segenmark SWE DAC 3 00:46:87 3
7 2 Johan Österberg SWE Molgaard 3 00:46:97 3
8 6 Ola Pettersson SWE BaBa 3 00:47:34 3
9 3 Owen Jelf GBR BaBa 3 00:48:00 3
10 45 Duarte Benavente POR Moore 1 DNS 3
11 10 Oskar Samuelsson SWE Molgaard 12 00:48:95 2
12 44 Philippe Tourre FRA Moore 16 00:49:27 2
13 27 Mansoor Al Mansoori UAE Victory 17 00:49:40 2
14 51 Uvis Slakteris LAT Molgaard 7 00:51:57 2
15 36 Rashed Al Tayer UAE DAC 0 DNS 2
16 5 Rupert Temper AT DAC 24 00:48:75 1
17 9 Mette Bjerknæs NOR Moore 25 00:48:81 1
18 11 Bimba Sjöholm SWE Molgaard 22 00:48:84 1
19 4 Ahmad Al Fahim UAE Victory 24 00:48:88 1
20 8 Brent Dillard USA Moore 19 00:48:92 1
21 96 Nick Bisterfeld GER DAC 18 00:49:71 1
22 20 Konstantin Ustinov RUS DAC 13 00:49:84 1
23 37 Héctor Sanz SPA DAC 20 00:49:94 1
24 41 Edgaras Riabko LT DAC 7 00:51:09 1
25 12 Mike Szymura GER BaBa 0 DNS 1
POSIT NUM DRIVER NAT BOAT LAPS BEST LAP AT SPEED Km/h
1 77 Tobias Munthe-Kaas NOR BaBa 45 00:47:47 34 151,7
2 54 Daniel Segenmark SWE DAC 56 00:47:63 53 151,2
3 36 Rashed Al Tayer UAE DAC 42 00:47:88 42 150,4
4 45 Duarte Benavente POR Moore 43 00:48:45 38 148,6
5 8 Brent Dillard USA Moore 45 00:48:63 45 148,1
6 41 Edgaras Riabko LT DAC 50 00:48:72 50 147,8
7 19 Stefan Hagin GER Molgaard 15 00:48:75 10 147,7
8 5 Rupert Temper AT DAC 47 00:49:28 46 146,1
9 3 Owen Jelf GBR BaBa 47 00:49:34 36 145,9
10 27 Mansoor Al Mansoori UAE Victory 54 00:49:53 52 145,4
11 10 Oskar Samuelsson SWE Molgaard 14 00:51:16 3 140,7
12 96 Nick Bisterfeld GER DAC 23 00:52:03 19 138,4
13 12 Mike Szymura GER BaBa 26 00:52:53 13 137,1
Number Name Lap Time
20 Konstantin Ustinov 26 00:00:42:09
51 Uvis Slakteris 17 00:00:42:69
35 Rashed Al Qemzi 20 00:00:45:91
44 Philippe Tourre 48 00:00:46:25
95 Kalle Viippo 38 00:00:46:85
11 Bimba Sjöholm 34 00:00:47:47
37 Héctor Sanz 36 00:00:47:50
4 Ahmad Al Fahim 51 00:00:48:33
71 Nikita Lijcs 28 00:00:48:33
17 Ferdinand Zandbergen 45 00:00:48:35
9 Mette Bjerknæs 29 00:00:50:10
2 Johan Österberg 28 00:00:50:31
6 Ola Pettersson 14 00:00:40:77*
NUM DRIVER NAT TEAM BOAT SPONSOR
2 Johan Österberg SWE Team AJO Molgaard E E P A B, ETAB, Lundins Marin
3 Owen Jelf GBR Owen Jelf Racing BaBa Owen Jelf Racing, JNO Developments
4 Ahmad Al Fahim UAE Victoy Victory
5 Rupert Temper AT Temper Racing DAC OXY Water, Heiche
6 Ola Pettersson SWE Skåne Racing Team BaBa Sydstallningar, Sölvesborgs gummi
8 Brent Dillard USA Dillard Sports Moore Dillard Financial Solutions
9 Mette Bjerknæs NOR MBR Moore Bruvik, Motul
10 Oskar Samuelsson SWE OS Racing Molgaard
11 Bimba Sjöholm SWE Team Sjöholm Molgaard Cramo, Consale
12 Mike Szymura GER BaBa
17 Ferdinand Zandbergen NL MadCroc Baba Racing BaBa MadCroc, Ferdinand Zandbergen B.V.
19 Stefan Hagin GER Rowe Powerboat Molgaard Rowe Motoroil, Arai Helmets, Beck-Kanal
20 Konstantin Ustinov RUS New Star Racing DAC New Star Marine
27 Mansoor Al Mansoori UAE Victory Team Victory Victory
35 Rashed Al Qemzi UAE Abu Dhabi DAC Abu Dhabi, Etihad, Adimsc.ae
36 Rashed Al Tayer UAE Abu Dhabi DAC Abu Dhabi, Etihad, Adimsc.ae
37 Héctor Sanz SPA Icar Nautica Racing DAC Covert Security, Icar Nautica
41 Edgaras Riabko LT F2 Lithuania DAC Mobil, Hegelman, Audimas, GPS Meistras
44 Philippe Tourre FRA Atlantic Team Moore
45 Duarte Benavente POR Atlantic Team Moore Interpass Club
51 Uvis Slakteris LAT Riga Powerboat Team Molgaard Latvijas Gaze, Uzvara-Lauks
54 Daniel Segenmark SWE SF2R DAC TB’s Pulmekaniska, Rindar Motorsport
71 Nikita Lijcs LAT Formula Racing ASV Kreiss
77 Tobias Munthe-Kaas NOR Stromoy Racing BaBa
95 Kalle Viippo FIN Kalle Viippo Racing Molgaard Kemppi, Valvoline, Bosch, Mercury
96 Nick Bisterfeld GER Bisterfeld Racing DAC Walter Schmidt, Robby Rob, Wera

Event News

Read All News